جمعه ۱۳۹۳/۰۵/۰۳

خبرخوان latestnews.ir

صفحه نخست / ورود . ثبت نام / آخرین اخبار در یک نگاه / چه خبر از کجا؟! / درباره ما / تبلیغات / ارتباط با ما
خرید خانه در تهران
آخرین اخبار گوناگون جنجال بر سر حق ماموریت دریانوردان
تعداد خبرهای امروز تا این لحظه 72

جنجال بر سر حق ماموریت دریانوردان


مانا: در حالی وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال رییس فراکسیون دریایی مجلس ، پیگیری پرداخت حق ماموریت ارزی دریانوردان را وعده داده است که مطالبات ارزی بیش از سه هزار دریانورد از شبکه بانکی به ۱۱ میلیون دلار بالغ می شود و این در حالی است که به گفته مدیر امور کارکنان دریایی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ،با وجود مکاتبات و پیگیری های انجام شده ، شبکه بانکی نه تنها اقدامی در پرداخت این رقم انجام نداده بلکه پاسخ قانع کننده ای نیز درخصوص علت عدم پرداخت مطالبات دریانوردان به این مجموعه نداده است.

به گزارش خبرنگارمانا،در حالی که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران از محل درآمدهای ارزی خود به منظور پرداخت فوق العاده ماموریت دریانوردان به حساب آنها در بانکها داخلی واریز کرده است اما شبکه بانکی از پرداخت ارزی این حق ماموریت خودداری و در مقابل آن را به نرخ ارز مرجع محاسبه و بصورت ریال به دریانوردان پرداخت می کند اقدامی که اعتراض کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران ،دریانوردان و حتی نمایندگان مجلس را نیز در پی داشته است.

در این ارتباط مدیر امور کارکنان دریایی کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در گفتگو با مانا ،حجم مطالبات ارزی بیش از سه هزار و ۵۰۰ نفر دریانورد ناوگان ملی کشور را ۱۱ میلیون دلار عنوان کرد و گفت: شبکه بانکی از پرداخت این رقم که مربوط به مرداد تا بهمن ماه سال جاری است خودداری می کند و این در حالی است که پیگیری ها و مکاتبات ما با سیستم بانکی برای پرداخت این رقم بی نتیجه بوده است.

کاپیتان فرشاد شهباز به مکاتبات با مقامات ذی صلاح و بانک مرکزی و پیگیری های کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود:به رغم این پیگیری و مکاتبات هنوز به نتیجه ای نرسیده ایم ضمن اینکه بانک مرکزی نیز تاکنون دلیل قانع کننده و مشخصی درباره علت عدم پرداخت حق ماموریت ارزی دریانوردان نداده است.

وی گفت: ما پرداخت حق ماموریت ارزی دریانوردان به صورت ریال و محاسبه آن براساس نرخ ارز مرجع و حتی نرخ مبادله ای را قبول نداریم و از آنجا که دلار به حساب بانکها واریز کرده ایم بانک هم باید همان را به دریانوردان ما پرداخت کند.

*یک بانک داخلی:پاسخ استعلام ما داده نشده است

اما تنها این شرکتهای کشتیرانی نیستند که هنوز موفق به دریافت پاسخ قانع کننده از بانک مرکزی نشده اند یکی از بانکهای داخلی نیز در پاسخ به یکی از مکاتبات انجام شده درباره علت عدم پرداخت مطالبات ارزی دریانوردان اعلام کرده است از آنجا که موفق به دریافت پاسخ استعلام خود از بانک مرکزی درباره حقوق دریانوردان نشده است لذا تا دریافت این پاسخ ؛حقوق دریانوردان را به ریال پرداخت خواهد کرد.

* استفتا از مراجع تقلید: اقدام بانک خیانت در امانت است

اما شبکه بانکی در حالی از پرداخت حق ماموریت ارزی دریانوردان خودداری و پرداخت آن را به ریال موکول می کند که طبق استفتا انجام شده از تعدادی از مراجع تقلید این اقدام بانکها خیانت در امانت است و نه تنها جایز نیست بلکه بانک نیز ضامن است.

*دادگاه:بانک مجاز به تغییر سپرده ارزی افراد نیست

از سوی دیگر طبق رای مراجع قضایی که در پی شکایت دریانوردان از بانک صادر شده است ،بانک مجاز به تغییر سپرده ارزی افراد بدون اذن صاحب دلالتی آن، نیست در این ارتباط و در زمینه این شکایت، دادگاه اول و دادگاه تجدیدنظر ، اسناد و بخشنامه های بانک را برای این تغییر وارد ندانسته و بانک مربوطه را به پرداخت سپرده مقید در دفترچه محکوم کرده است.

*وعده وزیر اقتصاد :پیگیری می کنیم

با آنکه بانک مرکزی تاکنون اقدامی در جهت پرداخت مطالبات ارزی دریانوردان انجام نداده است اما وزیر اقتصاد قول داده است که موضوع حق ماموریت ارزی دریانوردان را پیگیری می کند دکتر حسینی که که اول اسفند ماه در کمیسیون اقتصادی مجلس حاضر شده بود به سوال رییس فراکسیون دریایی مجلس درباره عدم پرداخت حق ماموریت ارزی دریانوردان پاسخ داد و در این جلسه قول مساعد داد که این موضوع را پیگیری کند.

* بانک مرکزی : تامین ارز دریانوردان امکان پذیر نیست

اما بشنوید از پاسخ کتبی بانک مرکزی به سوال خبرنگار مانا درباره حق ماموریت ارزی دریانوردان؛ طبق پاسخ این بانک ؛با توجه به اینکه تامین ارز حقوق دریانوردان در سرفصل های تعیین شده از سوی کارگروه اقتصادی ستاد تدابیر ویژه اقتصادی (کمیته ویژه ارزی وزرا) به منظور پرداخت ارز با نرخ مبادله ای؛ قرار نگرفته است لذا تامین ارز مربوطه از طریق این بانک امکان پذیر نیست.

در هر حال باید دیدآیا قول وزیراقتصاد برای پیگیری پرداخت حق ماموریت ارزی دریانوردان عملی خواهد شد ؟جامعه دریایی کشور انتظار دارد بانک مرکزی این بار نیز همچون گذشته و در شرایطی که این بخش آماج تحریم ها قرار گرفته است در حمایت از ناوگان دریایی بویژه دریانوردان کشور قدم بردارد.
مطالب مرتبط


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

دیگر مطالب

اخبار جام جهانی 2014 برزیل شرکت رهرو سیستم شرق
  • آخرین اخبار
  • پربازدیدترین خبرها
سایت برتر در گروه خبری پنجمین جشنواره وب ایران هاست ایران.نت
اخبار موجود در وب سایت به صورت خودکار از خبرگزاری های داخلی گردآوری می شوند.
استفاده از مطالب با ذکر نام و یا لینک منبع (به نقل از منابع) بلامانع است.
قوانین سایت پیرو قوانین جمهوری اسلامی می باشد و این وب سایت مسئولیتی در قبال محتوای خبرها ندارد!
Latest News of IRAN and World
All Right Reserved 2013 © By LatestNews.ir
Page Rank: 4 / valid HTML and CSS
برنامه دریچه در مجله خبری 19:15 شبکه یک سیما طی گزارشی با عنوان معرفی یک سایت خبر خوان، وب سایت آخرین اخبار را مورد بررسی قرار داد.

در این برنامه ویژگی ها و امکاناتی که "آخرین اخبار" را از سایر موتورهای جستجوگر خبری متمایز می کند معرفی شدند.

ویدئوی این برنامه به زودی...

آخرین اخبار is Stephen Fry proof thanks to caching by WP Super Cache